Близько третини свого життя людина проводить уві сні. Вдень ми активні, рухаємося, а наш організм витримує різні навантаження. Уночі він потребує повноцінного відпочинку, розслаблення та розвантаження. Особливо це важливо для опори організму – хребта. Для цього необхідно слідкувати, де і на чому ми спимо, і чи комфортно нам уві сні. Неправильна, із медичної точки зору, поверхня вашого спального місця можеспричинити проблеми зі здоров’ям.

Лікарі-ортопеди з усього світу рекомендують спати на жорсткому ліжку. Про це розповідає головний лікар Полтавського обласного санаторію для дітей з порушенням опорно-рухового апарату, кандидат медичних наук, доцент кафедри радіології та радіаційної медицини з травматологією та ортопедією УМСА Віктор Бойко.– Головна вимога до такого ліжка – міцна конструкція та основа, що не буде рухатися в сторони, розсуватися. Конструкція ліжка має бути накрита цільною фанерою або жорстким ДСП, – говорить лікар. – Це дуже важливо, щоб лист-основа конструкції ліжка, на якій спить людина, був тільки цільним. Не можна, щоб він складався з окремих частин та мав шви. Цільним повинен бути і матрац: ніяких вставних частин, між якими виникають рухи! Повністю таким вимогам відповідає ортопедичний матрац.

Продаються лише в аптеках

Медики вважають ортопедичний матрац ідеальною поверхнею для сну. Але не всі матраци, які називають ортопедичними, є такими. Як їх відрізнити?– Справжній ортопедичний матрац тонкий і жорсткий. У ньому немає пружин. Він не може бути вищим за 10 сантиметрів. Це найбільша товщина ортопедичного матрацу. Все, що товще – це матраци проти пролежнів та рекомендовані при інших проблемах зі здоров’ям, – пояснюєВіктор Бойко. – Ортопедичний матрац роблять із меблевого поролону 55-65-ої щільності – це найжорсткіший поролон. Якщо ви сідаєте на нього, то він майже не прогинається. Тільки трішки, якщо ви станете коліном чи ліктем. Справжні ортопедичні матраци продаються тільки в аптеках або спеціалізованих ортопедичних магазинах. У наших меблевих магазинах їх не продають. Хоч і називають такими і демонструють різні сертифікати…

Чим же відрізняються матраци, які пропонують нам у магазинах окремо чи в складі вже готових меблів, від справжніх ортопедичних?

– Будь-який матрац, у якому є металічна пружина, не може вважатися ортопедичним і не є таким. А в магазинах пропонують переважно матраци з пружинами. На них кладуть різні наповнювачі, як то бамбукова чи кокосова стружка, інші матеріали. Це нагадує багатошаровий пиріг і робить матрац високим. Всі ці шари – зайві «навороти» для покупців, для їх приманювання. Високий матрац не потрібен. Можна спати на поверхні товщиною п’ять сантиметрів і прекрасно себе почувати. Головне – жорсткість, – зазначає лікар. – На матрацах із пружинами під час сну відбуваються коливання, рухи по всій довжині тіла. Через це м’язи, які тримають хребет, не можуть нормально розслабитися. До того ж хребці на такій поверхні не отримують рівномірної підтримки. А цільний поролоновий матрац повністю повторює вигини тіла. Прогинається лише у тих місцях, де придавило тіло, а вся інша поверхня залишається нерухомою.

Чи є протипоказання?

– Після перенесеного інсульту, а також при загрозі виникнення пролежнів, хворим рекомендовано спати на спеціальному протипролежневому матраці. Усередині в ньому спеціальні гранули, що дозволяють матрацу дуже повільно рухатися, тим самим розвантажуючи різні частини тіла людини. Такі матраци також можна купувати тільки в аптеках чи спеціалізованих магазинах. Якщо ж людина рухається, відчуває свої м’язи і шкіру, тобто її чутливість не порушена, для класичного ортопедичного матрацу немає протипоказань, – зауважує Віктор Володимирович.

Диван чи ліжко?

Спати на дивані, а не на ліжку, шкідливо для здоров’я, стверджує лікар.– Спати на дивані можна лише тимчасово. Адже його поверхня не може бути ортопедичною і достатньо жорсткою. Більшість диванів мають пружини і абсолютно всі складаються з різних частин, тож не можуть бути цільними. А ми знаємо, що поверхня для правильного сну і повноцінного відпочинку хребта має бути цільною. Якщо вже й немає у людини можливості спати на іншій поверхні, це має бути диван, який складається з двох цільних великих частин, – радить лікар. Щоб не шкодити здоров’ю, краще відмовитися і від ліжка з сіткою, що прогинається, від перин та великих пір’яних подушок.

Яку подушку покласти під голову?

До вибору подушки, на якій всю ніч відпочиває наша голова, також потрібно ставитися відповідально.– Під час сну шия не повинна перегинатися то в одну, то в іншу сторону. А так часто буває, коли ми спимо на великій товстій подушці. Так виникають перегини судин і нервових закінчень, через що погано циркулює кров та гірше працює мозок. Сон на незручній і неправильній з медичної точки зору подушці – одна з найчастіших причини болю у шийному відділі та головного болю. Більш того, це може бути причиною скарг на загальне самопочуття, відчуття розбитості після сну, ніби й не було відпочинку вночі, – пояснює Віктор Бойко.

Яка вона – «ідеальна» подушка?

– Шия під час сну має лежати рівно. За рекомендаціями, подушка повинна бути не більше, ніж під голову. Плече не може лежати на подушці, тільки голова. У положенні на спині подушка повинна бути під шиєю, а не під грудним відділом чи далі. А якої форми обирати подушку, з якиминаповнювачами – це вже справа смаку кожного, – говорить лікар.– Можна спати й взагалі без подушки, якщо людині так зручно. Але це підходить тільки для сну на спині. Якщо ж спати на боку, то все одно потрібно підкладати щось під голову, щоб зручно було шийному відділу хребта.