Сколіоз першого ступеня: ознаки, лікування, профілактика розвитку

Сколіоз 1 ступеня – це самий початок захворювання. Він характеризується незначним викривленням хребта, може бути непомітний за зовнішніми ознаками і не мати клінічних симптомів.

Згущувати фарби з приводу сколіозу 1 ступеня у дитини не варто, але не можна і поверхнево ставитися до даних ознаками, адже ніхто не дасть точного прогнозу – зупиниться розвиток сколіозу незабаром, або плавно перейде в другу, більш виражену патологічними змінами, ступінь.

Ознаки та симптоми сколіозу 1 ступеня у дітей та підлітків:

При клінічному огляді лікаря і виконанні рентгенограми хребта можна виміряти відхилення хребта від нормальної осі – при сколіозі 1 ступеня це відхилення буде не більше 10 градусів. Цей ступінь сколіозу характеризується також торсією початковому ступені. Які ж ознаки і симптоми вказують на наявність сколіозу 1 ступеня у дитини?

  1. Помітна асиметрія плечей дитини, трохи рідше – асиметрія таза.
  2. Сутулість у дитини, неправильна постава.
  3. Поперековий сколіоз може проявлятися асиметрією в районі талії дитини.
  4. Збільшення лордозу.
  5. У положенні лежачи на животі – викривлення і асиметрія зникають, при вставанні дитини – з’являються знову.

Особливості сколіозу 1 ступеня у дітей та підлітків

Сколіоз – це викривлення хребта, яке локалізується в поперековому, грудному або шийному відділі і може бути направлено, як вліво, так і вправо.

Помічено, що сколіоз 1 ступеня у дітей та підлітків найчастіше зустрічається з викривленням хребта вправу сторону.

Сколіоз 1 ступеня з викривленням хребта в праву сторону у дітей найчастіше виникає в грудному відділі, він менш болючий, ніж поперековий.

Чи небезпечний сколіоз 1 ступеня у дітей і чи треба його лікувати?

Небезпеки сколіоз 1 ступеня може складатися для здоров’я дитини надалі – при прогресуванні даного захворювання. Саме тому не слід залишати без уваги перші симптоми сколіозу, які самі батьки помітили у своєї дитини, або їх виявив на медичному огляді лікар.

Як часто показувати дитини лікаря-ортопеда?

У зв’язку з тим, що дитина швидко росте, патологічні зміни в хребті можуть також швидко наростати. Тому консультуватися з лікарем необхідно 2-3 рази на рік. Це допоможе фахівцеві оцінити динаміку розвитку сколіозу і вчасно вжити заходів для діагностики та корекції лікування захворювання.

Батьки не повинні забувати стежити за правильною поставою дитини під час ігор, занять, в положенні сидячи і стоячи, а також правильно організувати спальне місце, з рівним і досить жорстким матрацом і невисокою подушкою.

Лікування і профілактика сколіозу 1 ступеня у дітей та підлітків

Сколіоз 1 ступеня у дітей виліковується при прийнятті своєчасних і адекватних заходів з профілактики його прогресування.

Лікування і профілактика сколіозу 1 ступеня у дітей та підлітків зводиться до загально-зміцнюючих методів, а також заходів, спрямованих на формування правильної постави і симетрії тіла, зміцнення м’язового корсету.

Дитині можуть бути призначені:

  1. Масаж
  2. Лікувальна фізкультура
  3. Заняття на спеціальних тренажерах
  4. Фізіотерапія
  5. Мануальна терапія
  6. Плавання
  7. Рекомендації по збалансованому харчуванню

Всі ці заходи краще всього проводити в дитячому лікувальному закладі під наглядом кваліфікованого інструктора. Найбільш ефективна при сколіозі 1 ступеня лікувальна гімнастика, що включає в себе вправи для зміцнення паравертебральних м’язів, найширшого м’яза спини дитини, клубової-поперекової м’язи. Коли м’язовий корсет зміцниться, він буде тримати хребет дитини в правильному положенні, перетягуючи його в потрібну сторону і виправляючи патологічне викривлення.

Чи можна дитині зі сколіозом 1 ступеня займатися спортом?

Якщо дитині поставлений діагноз – сколіоз 1 ступеня, батьки повинні правильно знайти для нього заняття оздоровчим видом спорту.

При сколіозі 1 ступеня дитині шкідливі всі види спорту з асиметричною або надмірним навантаженням на хребет – художня гімнастика, фігурне катання, хореографія, важка атлетика і так далі.

Дитині зі сколіозом 1 ступеня корисні всі види спорту, які мають загально-зміцнюючу дію і спрямовані на загальний фізичний розвиток – плавання, східні танці, фітнес, східні єдиноборства.

При вступі дитини в спортивну секцію або школу тренеру необхідно надати рекомендації лікаря-ортопеда про допустимість фізичних навантажень.