Сучасна типологія сколіозів у дітей та підлітків

Оскільки існує багато різних форм і видів сколіозу, в медицині розроблено декілька типологій, для класифікації сколіотичної деформації хребта з тими чи іншими ознаками.

Типи сколіозів у дітей та підлітків в сучасній медицині розрізняють за рівнем вершини викривлення хребетного стовпа, за ступенем тяжкості деформації хребта, по природі походження (з причин) сколіозу.

Варіанти сколіозу у дітей та підлітків за характеристикою вершини деформації хребта тобто за локалізацією розрізняють:

Сколіоз шийно-грудний – з вершиною викривлення на рівні 4-5 хребців грудного відділу хребта. Шийно-грудний сколіоз супроводжується деформаціями грудної клітки, а також деформаціями лицьового скелета.

Грудні сколіози – з вершиною викривлення в області 8-9 хребців грудного відділу. Розділяються на правосторонні і лівосторонні.

Грудопоперековий сколіоз – з вершиною викривлення хребта на рівні 10-11 хребців грудного відділу.

Сколіоз поперековий з вершиною викривлення хребта на рівні 2-3 хребців поперекового відділу. Такий сколіоз розвивається повільно, але характеризується раннім виникненням болю в області викривлення.

Комбінований сколіоз (S-подібний), що характеризується двома дугами викривлення хребта в грудному та поперековому відділах хребта з вершиною в області 8-9 хребців в грудному відділі і 2-3 хребців в поперековому відділі.

Типи сколіозів у дітей та підлітків, що розрізняються ступенем тяжкості викривлення

Розрізняють всього 4 ступеня сколіотичної деформації хребта по тяжкості викривлення:

Сколіоз 1 ступеня – початкова ступінь деформації з кутом викривлення по Coob до 10 градусів з початковим ступенем ротації хребців.

Сколіоз 2 ступеня, характеризується помітним викривленням хребта, кутом викривлення від 11до 30 градусів з вираженою ротацією тіл хребців на вершині кута деформації.

Сколіоз 3 ступеня характеризується появою вираженого реберного горба, сильною деформацією грудної клітки і сильним відхиленням хребта з кутом викривлення від 30 до 50градусів.

Сколіоз 4 ступеня – важке захворювання, яке характеризується деформацією грудної клітки, наявністю переднього і заднього реберного горба, сильним відхиленням осі хребта з вираженою ротацією хребців на вершині з кутом викривлення більше 50 градусів, наявністю перекосу таза.

Типи сколіозів у дітей та підлітків залежно від походження

1. Сколіози міопатичного походження, в тому числі і рахітичні сколіози, з дистрофічними процесами в скелеті і м’язах. До цієї групи відносять викривлення хребта, як наслідок патології розвитку м’язової тканини і зв’язок.

2. Сколіози неврогенного походження, що розвиваються на тлі поліомієліту, спастичного паралічу, нейрофіброматозу, радикуліту і тд. До цієї ж групи належать сколіози, що виникають внаслідок дегенеративних процесів в міжхребцевих дисках.

3. Диспластичні сколіози, що виникають внаслідок аномалій розвитку ребер і хребців. У цю групу входять всі вроджені сколіози, що супроводжуються аномалією тіл хребців.

4. Сколіози, викликані патологіями розвитку та захворюваннями грудної клітки. У цю групу сколіозів входять викривлення хребта внаслідок великих рубцевих змін після опіків, емпієми, а також пластичних операцій в даній зоні.

5. Ідіопатичні сколіози. Дана група сколіозів ще не до кінця вивчена, причини їх виникнення залишаються також не з’ясованими.