Сколіоз — це захворювання опорно-рухового апарату, що характеризується викривленням хребта з розворотом хребців навколо своєї вертикальної осі. Це призводить до функціональних порушень у роботі органів грудної клітки, а також до косметичних дефектів.
Процес деформації — це результат взаємодії чинників, що порушують вертикальне положення хребта, й реакцій, спрямованих на збереження його положення.
Сколіоз починається та прогресує в юності під час дорослішання організму. Приблизно у 80% випадків причина виникнення викривлень невідома. Сильні сколіози є причиною деформації тулуба та його укорочення, призводять до зменшення об’єму грудної клітки і черевної порожнини.
Діагностика сколіозу
Збільшення викривлення визначають за допомогою сколіозоміру або вимірюванням по рентгенограмі. Велике значення для діагностики має рентгенологічний метод дослідження, що дозволяє виявити ранні ознаки захворювання, а також причини, що сприяють його подальшому розвитку. Кут сколіозу встановлюють по рентгенограмі. Вище і нижче первинної кривизни визначають два нейтральних хребця з рівномірною по всій площині міжхребцевою щілиною і паралельними відповідними поверхнями хребців. Через вершину верхнього хребця і основу нижнього в поперечному напрямку проводять дві лінії. З середини верхньої лінії через центр нейтрального хребця опускають перпендикуляр, а з середини нижньої лінії його відновлюють. Перетин перпендикулярів утворює кут.
Існують також інші методики визначення кута сколіозу. При діагностиці сколіозу важливо відокремити його від сколіотичної постави. Різниця між захворюваннями в тому, що при сколіозі є вигини хребта. При сколіотичній поставі їх немає, але присутні деформації ребер і м’яких тканин.
Лікування сколіозу
Помилково вважати, що якщо сколіоз є у більшості, то лікувати його не треба. Рано чи пізно навіть незначне викривлення хребта призведе до болів в спині, хронічних захворювань внутрішніх органів, міжхребцевої грижі, мігрені та інших серйозних захворювань. Лікувати сколіоз необхідно своєчасно, тому чим раніше Ви звернетеся до фахівця, тим раніше можна розпізнати захворювання. Комплексне лікування сколіозу у Полтаві, при діагнозі сколіоз першого або другого ступеня, проведе лікар ортопед-травматолог - Бойко В.В.
При лікуванні сколіозу ставиться, як мінімум, дві цілі:
1. Усунення зміщень, надання ребрам і хребцям найбільш фізіологічного положення. Якщо зміни в хребті незначні, то ймовірність самовідновлення дуже велика.
2. Усунення корінцевих синдромів. Крім зовнішніх проявів, сколіоз супроводжується сильними болями в хребті, проблемами внутрішніх органів та іншими порушеннями. За допомогою м’яких технік можна усунути защемлення, відновити нормальне функціонування рухової системи.
Після всіх коригувань хребта і суглобів, необхідно зафіксувати досягнуті результати індивідуально підібраною лікувальною гімнастикою. Надалі необхідно проводити огляди й одноразові прийоми маніпуляційного лікування один-два рази на рік, з метою профілактики ускладнень сколіозу. При складних ступенях сколіозу використовують ортопедичні пристосування або оперативне лікування.
Клінічні приклади, результати
Хвора В. звернулася зі скаргами на деформацію хребта. Після огляду було поставлено клінічний діагноз: ідіопатичний “S”- подібний, правобічно грудний, лівобічно поперековий сколіоз ІІ ступеню. Кут деформації в грудному відділі вправо на Th8. Призначене комплексне лікування сколіозу - корекція деформації в корсеті по типу Шено.
Рентгенологічний контроль через 9 місяців
Відмічається зменшення кутів деформації в грудному відділі вправо. Стан пацієнта після двох років комплексного лікування Відмічається зменшення викривлення. Відмічається зменшення кутів деформації в грудному відділі вправо.